צליפת שוט

רב תאונות הדרכים נחשבות קלות – חבטה מלפנים או מאחור, פינוי לחדר מיון צילומים שלא מראים דבר ושחרור הביתה שמציין שהחולה בריא ולא נגרם לו כל נזק. האומנם??
בפועל מרבית נפגעי תאונות הדרכים הקלות הללו שעברו 'צליפת שוט' בחוליות עמוד השדרה ממשיכים לסבול מתופעות רבות ומגוונות מרגע הפגיעה – לשנים רבות ואף לכל החיים.
הסיבה לכך היא שמערכת העצבים ממשיכה לנהל את הגוף תחת השפעת הטראומה כלומר כאילו הטראומה עדיין נמשכת.
צליפת שוט הוא השם הרפואי לתאונה בה נזרק עמוד השדרה (בעיקר הצוואר והראש) לפנים ולאחור במהלך התאונה. ההשפעה העיקרית היא על חוט השדרה העדין (ששוכן לכל אורכו של עמוד השדרה) שעובר תהליך אגרסיבי של מתיחה, בזמן זריקת הגוף בתאונה. המתיחה נשארת גם אחרי התאונה וקשורה בהתקשחות של עמוד השדרה, שהוא חלק ממנגנון ההגנה שממשיך לפעול על הגוף זמן רב לאחר האירוע.

חוט השדרה הוא חלק ממערכת ההפעלה שלנו והוא גם החוט המקשר בין המוח לבין חלקי הגוף. במצב של מתיחה קבועה (כמו אחרי תאונה) הוא גורם להפעלה לא מדויקת של הגוף, ובמקרה זה להפעלת הגוף במצב של טראומה מתמשכת. משמעות הדבר היא מתח יתר בשרירי הגוף, נוקשות בחוליות עמוד השדרה, מתח יתר במערכות פנימיות (כאילו הגוף במצב מלחמה) עם השפעה על מערכת העיכול, לב ונשימה, מערכת חיסונית, הורמונאלית ועוד. השארת מצב המלחמה/ הטראומה נותן אותותיו גם על המצב הנפשי ומי שעבר תאונה מסוג זה מכיר היטב את נדודי השינה, העצבנות, קשיי הריכוז ואף חרדות ודיכאונות.
ניתן לסכם ולומר שהטראומה שעובר הגוף היא כלל מערכתית ובדרך כלל מרגיש הנפגע שחייו השתנו באחת. התסכול הגדול הוא שלא ניתן לראות זאת בצילום ובכל בדיקה אחרת. השינוי הוא בתוכנה ולא בחומרה ולכן אומרים לנו שאנו בסדר למרות שאנו מרגישים חולים.
הפיתרון למצב זה הוא הפסקת הטראומה ברמת מערכת העצבים. הטיפול החדשני בגישת NSA (Network Spinal Analysis)) פונה ישירות להורדת מתח נוירולוגי זה וזאת דרך הקשר ההדוק שבין חוליות עמוד השדרה ובין מערכת העצבים העוברת בתוכם.
הטיפול ב-NSA הנו ידני, עדין ביותר ומתבצע בנקודות החיבור שבין חוליות עמוד השדרה לחוט השדרה. התוצאה המיידית היא הפסקת הניהול הטראומטי של הגוף. בהדרגה מתרכך ומתגמש עמוד השדרה ויורד מתח השרירים מהצוואר התפוס ומהגב, היציבה המכונסת מזדקפת, הנשימה הסגורה נפתחת, הגוף הופך רגוע יותר על מערכותיו הפנימיות, כמו גם המערכת הנפשית, המנוהלת ישירות ע"י מערכת העצבים.
לסיכום, תאונות הדרכים הקטנות גורמות לפגיעה עמוקה בבריאות הן הפיזית והן הנפשית. הורדת המתח שנוצר במערכת העצבים מאפשרת חזרה לחיים נורמאלים.

נכתב ע"י ד"ר עודד מץ, כירופרקט

תגובה אחת על צליפת שוט

 1. מאת רפאל‏:

  שלום

  קראתי את מה שכתבת על "צליפת שוט נזק בריאותי לכל החיים"
  נדהמתי מהכתוב
  אנא חזור אלי 0548402544
  רפי

כתיבת תגובה